Stanowisko

Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej

Polskiej Akademii Nauk

 

 

Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk wyraża stanowczy sprzeciw wobec projektu ustawy o deregulacji zawodu trenera i instruktora sportu.

Specyfika zawodu trenera i instruktora sportu polega na ingerencji w organizm, psychikę oraz postawy społeczne i moralne człowieka, w tym także dzieci i młodzieży. Wymaga to rozległej i głębokiej wiedzy, między innymi anatomicznej, fizjologicznej i biomechanicznej, jak również znajomości mechanizmów oraz praw rządzących życiem społecznym, psychiką i zachowaniem człowieka, a więc w szczególności gruntownej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej.

Zawód trenera jest zawodem pedagogicznym. Trener i instruktor jest nie tylko nauczycielem zmierzającym do tego, aby jego podopieczni opanowali określone umiejętności ruchowe, ale jest także wychowawcą. Połączenie nauczania z wychowaniem w kształceniu dzieci i młodzieży wymaga od trenera i instruktora wiedzy, odpowiednich umiejętności pedagogicznych oraz kompetencji społecznych, które można zdobyć jedynie poprzez gruntowne wykształcenie.

Brak tej specjalistycznej wiedzy i kwalifikacji uzyskanych na poziomie studiów wyższych, co najmniej zawodowych będzie stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz postaw społecznych osób poddanych treningowi przez nieprzygotowanych do prowadzenia tego typu zajęć absolwentów szkół średnich. Wiedza tych osób niezbędna do wykonywania zawodu trenera i instruktora sportu będzie dalece niewystarczająca dla prawidłowego prowadzenia procesu treningowego i całkowitą – w tym prawną - odpowiedzialność za negatywne skutki deregulacji tych zawodów ponosić będzie ustawodawca.

Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk nie jest przeciwny idei deregulacji, która w przypadku wielu zawodów jest wskazana i możliwa. Natomiast w realizacji tej idei należy kierować się pełną odpowiedzialnością oraz zdobytymi doświadczeniami i wynikami badań naukowych, zwłaszcza w tak delikatnej materii jaką jest zdrowie i rozwój psychofizyczny człowieka.

 

 

Przewodniczący

Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN

 

Prof. dr hab. Marek Woźniewski