Sprawozdanie z działalności Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej

i Integracji Społecznej w 2011 roku.

I. Skład Komitetu w 2011 roku

W 2011 roku Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej działał w dwóch składach: do wyborów w składzie na kadencję 2007 – 2010 i nowym składzie na kadencję 2011 – 2014.

W skład Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej w kadencji 2007 – 2010 wchodziło 34 członków, w tym 32 pracowników szkół wyższych (akademii medycznych – 5, akademii wychowania fizycznego – 24, uniwersytetu – 1, wyższej szkoły zawodowej – 2), jeden pracownik instytutu PAN i jeden instytutu resortowego. 26 członków Komitetu posiadało tytuł naukowy profesora, 6 stopień naukowy doktora habilitowanego, a 2 stopień naukowy doktora. W 2011 roku z członkostwa w Komitecie zrezygnował prof. Maciej Demel ze względu na stan zdrowia.

We wrześniu 2011 roku zostały przeprowadzone wybory do Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej na kadencję 2011 – 2014. Wybory przeprowadziła komisja wyborcza wyłoniona spośród członków ustępującego Komitetu w składzie prof. M. Woźniewski – przewodniczący, prof. K. Klukowski, prof. A. Kwolek, dr R. Jasiński i dr K. Zuchora – członkowie.

W skład Komitetu w kadencji 2011-2014 zostało wybranych w wyborach powszechnych 27 członków, którzy są pracownikami szkół wyższych (akademii wychowania fizycznego – 23, uniwersytetu – 1, uniwersytetu medycznego -1, Wojskowej Akademii Technicznej – 1 i niepublicznej szkoły wyższej – 1). 17 członków Komitetu ma tytuł naukowy profesora (13 nauk o kulturze fizycznej, 4 nauk medycznych), a 10 stopień naukowy doktora habilitowanego (9 nauk o kulturze fizycznej i 1 nauk medycznych).

II. Działalność organizacyjna

II.1 Struktura Komitetu.

W strukturze Komitetu w kadencji 2007-2010 działały 4 komisje. Komitet w kadencji 2011 – 2014 nie powołał żadnej komisji.

II.2 Zebrania plenarne

W 2011 roku Komitet odbył trzy zebrania plenarne: 11 marca, 14 czerwca i 21 listopada. Dwa pierwsze zebrania przeprowadził Komitet wybrany na kadencję 2007-2010, natomiast zebranie 21 listopada było inauguracyjnym posiedzeniem Komitetu wybranego na kadencję 2011 – 2014, które zostało zwołane przez Dziekana Wydziału V Nauk Medycznych prof. Jacka Zarembę.

Na zebraniu 11 marca 2011 roku, które odbyło się w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego Warszawie uroczyście pożegnano prof. Macieja Demela, który zrezygnował z członkostwa w Komitecie ze względu na stan zdrowia, wysłuchano wykładu prof. Józefa Opary na temat „Alternatywy dla Evidence Based Medicine” oraz prof. Zenona Ważnego na temat „Przyczynek do dyskusji na temat struktury kultury fizycznej”. Komitet przyjął również sprawozdanie z działalności w kadencji 2007 – 2010 oraz plan działań w 2011 roku.

Na zebraniu Komitetu 14 czerwca 2011 roku, które odbyło się w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu wysłuchano wykładu prof. Wandy Stryły na temat „Wkład Ośrodka Poznańskiego w rozwój rehabilitacji w Polsce” oraz przedstawiono sprawozdanie z zebrania plenarnego Wydziału Nauk Medycznych i Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk. Omówiono także procedurę wyborów do komitetów PAN w kadencji 2011-2014.

Na inauguracyjnym zebraniu Komitetu wybranego na kadencję 2011 – 2014, które odbyło się 21 listopada 2011 roku w Warszawie wybrano prezydium Komitetu, Komisję Nagród oraz kandydatów na członków uzupełniających skład Komitetu, którzy zostaną rekomendowani do zatwierdzenia plenarnemu zebraniu Wydziału V Nauk Medycznych. Poza tym podjęto uchwałę w sprawie struktury organizacyjnej Komitetu nie powołując żadnej komisji.

Zebraniu zwołanym przez Dziekana Wydziału V Nauk Medycznych prof. Jacka Zarembę przewodniczyła prof. Ewa Szczepańska-Sadowska członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, Zastępca Przewodniczącego Rady Kuratorów Wydziału V Nauk Medycznych PAN.

Przewodniczącym-elektem Komitetu w kadencji 2011 – 2014 został wybrany prof. Marek Woźniewski, a zastępcami przewodniczącego prof. Krzysztof Klukowski i dr hab. Jolanta Kujawa. Ponadto do prezydium Komitetu wybrano prof.. Edwarda Mleczkę, prof. Wiesława Osińskiego i dr hab. Jacka Lewandowskiego.

Na sekretarza Komitetu rekomendowano dr Ryszarda Jasińskiego, którego kandydatura zostanie poddana tajnemu głosowaniu na następnym posiedzeniu Komitetu.

Przewodniczącym Komisji Nagród został wybrany prof. Edward Mleczko, a członkami prof. Zofia Ignasiak, prof. Krzysztof Klukowski, dr hab. Jolanta Kujawa i prof. Wiesław Osiński.

W tajnych wyborach uzupełniono również skład Komitetu o trzech członków: prof. Józefa Oparę, prof. Andrzeja Pawłuckiego i prof. Stanisława Rudnickiego, których kandydatury zostały przedstawione do zatwierdzenia plenarnemu posiedzeniu Wydziału V Nauk Medycznych.

II.3 Posiedzenia Prezydium Komitetu

Zebrania komitetu poprzedzone były zebraniami prezydium. Dodatkowo zebrania prezydium nie w pełnym składzie odbywały się podczas konferencji i kongresów naukowych, w których uczestniczyli jego członkowie.

III. Działalność naukowa

III.1 Konferencje i działalność naukowa

III.1.1 Konferencje naukowe organizowane lub współorganizowane przez Komitet

W 2011 roku Komitet objął patronatem naukowym i był współorganizatorem:

  • XV Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii „Fizjoterapia we współczesnej medycynie”, który odbył się 17-19 listopada 2011 roku w Łodzi,
  • XIV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji „Rehabilitacja kardiologiczna i prewencyjna chorób układu krążenia. Diagnostyka funkcjonalna w rehabilitacji”, które odbyło się 16 – 17 września 2011 roku w Katowicach,
  • III Międzynarodowych Dni Rehabilitacji „Potrzeby i standardy rehabilitacji w chorobach i urazach ośrodkowego układu nerwowego”, które odbyły się 3-4 marca 2011 roku w Rzeszowie oraz
  • Konferencji Naukowej Wydawnictwa Lekarskiego PZWL „Rehabilitacja w chorobach dzieci i młodzieży. Diagnostyka funkcjonalna, programowanie rehabilitacji, metody leczenia fizjoterapeutycznego”, która odbyła się 4-5 listopada 2011 roku w Mirkach k/Olsztynka.

Na organizację III Międzynarodowych Dni Rehabilitacji Komitet uzyskał dofinansowanie MNiSzW w wysokości 5600 zł.

III.1.2 Inicjatywy Komitetu w działalności upowszechnieniowej i promującej naukę

Z okazji konferencji nad którymi patronat naukowy objął Komitet odbywały się konferencje prasowe oraz audycje radiowe i telewizyjne poświęcone problematyce rehabilitacji w Polsce, w których uczestniczyli także członkowie Komitetu.

III.1.3 Inicjatywy Komitetu w sprawie oceny stanu dziedzin i dyscyplin naukowych reprezentowanych przez Komitet

Komitet przeprowadził ocenę stanu nauk o kulturze fizycznej i nauk medycznych w zakresie rehabilitacji za 2011 rok, która zostanie opublikowana na stronie internetowej Komitetu.

III.1.4 Opracowanie i wystąpienie do MNiSzW z wnioskami o programy badawcze zamawiane

W 2011 roku Komitet nie występował z wnioskami o programy badawcze zamawiane.

III.2 Działalność ekspercka, opinie i konsultacje

III.2.1 Ekspertyzy

W 2011 roku Komitet nie sporządzał żadnych ekspertyz.

III.2.2 Opinie, ekspertyzy, oceny, w tym raporty, memoriały, apele, rezolucje, opinie dot. standardów nauczania, programy, propozycje dot. kierunków studiów i dyscyplin naukowych. Opinie dot. nagród różnego szczebla, o kandydatach na członków korespondentów PAN, ocena czasopism, ocena projektów ustaw.

Komitet przyjął stanowisko w sprawie uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 5/2011 z dnia 10 lutego w sprawie określenia dyscyplin w ramach, których będą ogłaszane i przeprowadzane konkursy na realizację projektów badawczych.

Wspólnie z Komitetem Epidemiologii i Zdrowia Publicznego, Komitetem Rozwoju Człowieka i Radą Programową ds. Promocji Zdrowia i Profilaktyki Problemów Dzieci i Młodzieży przyjęto stanowisko w sprawie dostosowania programów studiów na kierunku wychowanie fizyczne do wymagań wynikających z nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół zawartej w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 roku.

Komitet wydał także opinię w sprawie projektów programów zdrowotnych z zakresu rehabilitacji i terapii niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, które miały być finansowane ze środków jednostek samorządu terytorialnego.

W nowym składzie na kadencję 2011-2014 Komitet przyjął stanowisko w sprawie projektu Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie sposobu i trybu ustalania kosztochłonności dla poszczególnych kierunków studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz obszarów kształcenia, a także dla stacjonarnych studiów doktoranckich.

IV. Prowadzenie strony internetowej Komitetu

W 2011 roku Komitet na bieżąco prowadził stronę internetową, na której umieszczane są najważniejsze informacje, stanowiska, uchwały i wydarzenia dotyczące prac Komitetu.

V. Działalność wydawnicza

Komitet nie prowadził działalności wydawniczej w 2011 roku. Natomiast w ramach umowy patronackiej z Wydawnictwem Lekarskim PZWL dotyczącej wydania cyklu podręczników dla studentów kierunku fizjoterapia ukazały się dotychczas Fizjoterapia w geriatrii (red. nauk. K. Wieczorkowska-Tobis, T. Kostka, A. Borowicz) i Fizjoterapia w psychiatrii (red. nauk. A. Florkowski).

W najbliższym czasie ukażą się Fizjoterapia w chirurgii (red. nauk. M. Woźniewski), Fizjoterapia w onkologii (red. nauk. M. Woźniewski) oraz Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie (red. nauk. D. Szukiewicz).

W opracowaniu redakcyjnym znajdują się natomiast Fizjoterapia w pediatrii (red. nauk. W. Kuliński, K. Zeman, T. Orlik) oraz Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii (red. nauk. A. Ronikier), a w recenzji Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii (red. nauk. A. Kwolek).

W przypadku każdej z tych pozycji członkowie Komitetu byli redaktorami naukowymi, współautorami względnie recenzentami, a w każdym podręczniku jest umieszczona informacja o patronacie merytorycznym Komitetu.

VI. Aktywność międzynarodowa

W 2011 roku Komitet nie prowadził współpracy z organizacjami międzynarodowymi

Przewodniczący Komitetu prof Marek Woźniewski

Informację sporządził Marek Woźniewski, tel. (0-71) 347 35 22